Skocz do zawartości
Klumi

Chciałem być sędzią!

Rekomendowane odpowiedzi

Administrator

Co zrobić, aby dołączyć do grona sędziowskiego?

Im wcześniej tym lepiej dla Ciebie bo masz więcej lat na rozwój. Wszystkie przepisy poznasz na kursie oraz sam będziesz musiał przestudiować książkę od IFAB ( Organizacja pisząca przepisy w piłce nożnej razem z FIFA { FIFA chyba znana jest każdemu }). Podam Wam na swoim przykładzie co zrobiłem aby zostać sędzią oraz jakie warunki trzeba spełniłem.

Warunki:

16/17 lat zależne od związku okręgowego ( każde województwo ma okręg a nawet czasami osobne miasta ) - u mnie okrąg Dolnośląski

Zaświadczenie o niekaralności

Zgoda rodzica gdy nie masz 18lat

Sprawność fizyczna

KOSZT: 150zł

OTRZYMUJECIE: gwizdek, kartki, przepisy gry od IFAB

Zapisałem się na opłacony przelewem kurs, na pierwszym spotkaniu poznałem prezesa i obsadowce ( obsadowca to sędzia z większym stażem, który przypisuje wam mecze ), każde spotkanie to omawianie artykułów czyli przepisów ( zaczynając od wymiarów bramki aż po zagranie ręką ), mnie uczył 1ligowiec od którego można się już naprawdę dużo dowiedzieć, po 3 spotkaniach przychodzi test do zaliczenia - 30 pytań, każde za 1pkt, zaliczenie od 21pkt co ważne do zapamiętania to NIE można kreślić odpowiedzi ponieważ liczy się pierwsza decyzja tak jak na boisku. było jedno spotkanie na boisku gdzie uczyłem się ustawiania wobec piłkarzy ( to się wydaję tylko że sędziowie biegają sobie wokół piłkarzy ), używania gwizdka ( połowa osób oblała ten test ), pokazywania kartek, sygnalizacji chorągiewką                                        Za pokazywanie kartek, ustawienie ale co najważniejsze decyzje sędziowie są oceniani przez obserwatorów którymi są sędziowie emeryci i dzięki opinii obserwatora oraz papierologii uzupełnionej sędziowie awansują wyżej do lepszych lig a co za tym idzie większych zarobków.

TEST napisałem na 24,5pkt - uważam że to nawet okej jednak celowałem w 28pkt, żeby nie było tak kolorowo to co rundę macie powtórkę testu z innymi pytaniami jednak zaliczenie od 24pkt więc byłbym na styku :classic_wacko:

Na start za B klasę otrzymuję 70zł za mecz

Młodzieżowe rozgrywki na szczeblu wojewódzkim zależy od wieku zawodników oraz ligi ale waha się to od 30zł do 150zł

POLECAM KAŻDEMU!

spacer.png

/// Klumi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sumie to spoko, oglądałem meczę z perspektywy sędziów i często były luźne rozmowy między sędzią a piłkarzami, jak to wygląda rzeczywiście? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Administrator
Author of the topic Napisano
57 minut temu, B U R G U N D Y napisał:

W sumie to spoko, oglądałem meczę z perspektywy sędziów i często były luźne rozmowy między sędzią a piłkarzami, jak to wygląda rzeczywiście? 

Każdy sędzia podchodzi do tego osobiście, ja uważam, że rozmowy pomagają nie tylko zawodnikom ale i sędziom. Jeśli podpowiesz zawodnikowi podczas biegu nawet "nie łap" to unikasz żółtej kartki np.

Oszczędzasz im kartki do wykluczenia później  a sobie roboty w protokole. Im więcej gadasz ale pomagając tym lepiej.

Na swoim debiucie miałem rocznik 2001-2002 i tak ładnie z nimi kontakt złapałem że nawet jak nie widziałem dobrze jakiejś sytuacji to oni sami się dostosowali ( sami podjęli decyzje ) bo wiedzieli jaki mam charakter sędziowania i byli przekonani że widziałem wszystko a wystarczyło 60min. Gadając z nimi ułatwiasz mecz mega ale musisz gadać mądrze a nie tematach X

By Klumi,

dodatkowo łapiesz kontakt miły z zawodnikami co pomaga później przy kontrowersjach, pamiętaj że jeździsz do miejscowości niektórych parę razy więc znasz zawodników dzięki temu

Edited

spacer.png

/// Klumi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi